Invigning av Återbruksbutik – BLC Uppsala, Fredag den 24:e mars kl 10-14

Nu slår snart butiken upp dörrarna och välkomnar både företagare och privatpersoner att köpa nytt överblivet byggmaterial från projekt i Uppsala kommun. Kom och hjälp till att cirkulera byggmaterialen…..

Datum: Fredag den 24:e mars

Tid: 10.00-14.00

Adress: Långtradargatan 10, Uppsala (Bygglogistikcenter Uppsala)

Kl 11.00 och kl 13.00 sker samordnad rundvandring tillsammans med ansvarig Magnus Rödin. Ett ypperligt tillfälle att få ta del av helhetslösningen (från insamling till försäljning) och Magnus erfarenheter kring Wiklunds första butik i Kallhäll som har varit öppen i ca 9 månader. Givetvis går det ett få en enskild pratstund med Magnus eller andra från BLC/Wiklunds under hela öppettiden,

Wiklunds bjuder på hamburgare och dricka.

Anmälan kan med fördel göras till magnus.rodin@wiklunds.se men är inget krav (mest för att vi ska ha mat/dryck till samtliga besökare)

Kolla gärna in webbutiken för att se vilket material som finns tillgängligt (Just nu enbart Stockholm). https://www.wiklunds.se/butik/

Varmt välkomna! Oven bilder är från invigningen av återbruksdepån i Rosendal (där en del av materialet samlas in till butiken)